no-img
فایل سا

PDF کتاب گنج نامه مازندران نسخه خطی با کروکی


فایل سا
فایل های ویژه
اطلاعیه های سایت

ادامه مطلب

PDF
PDF کتاب گنج نامه مازندران نسخه خطی با کروکی
امتیاز 3.60 ( 10 رای )
pdf
11مگابایت
📖تعداد صفحات: 112
📝زبان: فارسی
📜نوع کتاب: خطی
متعلق به شیخ “اولیاء الله آملی
۹,۵۰۰ تومان
۹,۵۰۰ تومان – خرید

PDF کتاب گنج نامه مازندران نسخه خطی با کروکی


 کشفیات دانشمندان در غارهای هوتو و کمربند، گواهی بر زندگی انسان‌ها در ۷۵ هزار سال پیش از این بدست آمده‌است، علاوه بر این، باستان‌شناسیدر گوهر تپه، که ثابت کرد مازندران بیش از ۶ هزار سال پیشینه تمدن شهری دارد، مازندران را به یکی از مهترین پایگاه‌های باستان‌شناسی در منطقه خاورمیانه و جهان شناسانده‌است و آن در فرهنگ سازی و تمدن شهرنشینی مردم در ایران نقش مهمی را ایفا کرده‌است، در حالی که آمل شهری که آن را دومین شهر کهن ایران می‌خوانند هم در این استان جا دارد و تاریخ آمل جزو تاریخ‌های اول شهری است که در زمان مردم آمارد یا همان آماردیان شکوفا شده‌است. مازندران جزوی از قلمرو پادشاهی ورگانا، و پس از آن یکی از استان‌های مهم پادشاهی طبرستان(که پس از شاه عباس طبرستان ایالتی از ایران و مازندران استانی از این ایالت شد)، بوده‌است.

همانطور که میدانید مازندران یکی از شهرهای ایران باستان بوده که دارای تاریخ غنی به علت موقعیت جغرافیایی که داشته مشهور است که توضیحات تکمیلی در زیر این مطلب ذکر شده . از این رو در ادامه کتاب گنج نامه مازندران به همراه کروکی را در قالب نسخه خطی قرار داده ایم که نشانگر چندین نسخه گنج در این منطقه می باشد. این گنج نامه مطعلق به شیخ “اولیاء الله آملی” بوده و اسناد گنج منطقه مازندران را در این مجموعه نهاده است.

مازندران همچون گیلان در دوره اول فتوحات اعراب (۶۴۹–۶۳۷ میلادی) تحت تصرف مسلمانان قرار نگرفت و حتی در زمان بنی امیه تسخیر نشد و در زمان بنی عباس (۷۶۵ میلادی) ضمیمه گشت.مازندران اولین پایگاه اسلامی و شیعه دوازده امامی استو خاندان مرعشیو خاندان ناصرالحق اطروش هم در مازندران به پایتخت گری آمل بوده‌اند.

کتاب گنج نامه مازندران در قالب PDF بوده و دارای ۱۱۲ صفحه از نسخ و کروکی می باشد.در ادامه چند صفحه نمونه از کتاب گنج نامه “اولیاء الله آملی” را قرار داده ایم می توانید مشاهده کنید و اقدام به خرید کنید.

تاریخ مازندران

بر اساس پژوهشهای باستان شناسی،کرانه دریای کاسپین از مراکز مهم تمدنی ماقبل تاریخ،تاریخی و اسلامی ایران است و با توجه به کاوشهای علمی به عمل آمده ،غار علی تپه در حدود ۱۲۵۰۰سال قبل و غارهای هوتو و کمربندحدود ۹۵۰۰قبل از میلاد به عنوان قدیمی ترین پناهگاه انسانهای اولیه در منطقه شناسائی شده است.

 مردمان بومی مازندران قبل از ورود آریائیها به این سرزمین به شیوه های چادر نشینی و گله داری زندگی می کردند.دو تیره در میان آنها متمایز بوده اندیکی تپوریها که طایفه ای جنگجو بودند و نام قدیم مازندران «طبرستان»نیز منسوب به این قوم است،دیگری آماردها که در اطراف آمل فعلی سکونت داشتند.

گیل گیلانشاه نخستین حکمران طبرستان در دوره اسلامی است.بعد از اوپسرش دابویه سلسله آل دابویه را بنیاد نهادو سپس سلسله های پادوسبانی و قارنوندی و در نهایت سلسله باوندی در مازندران تحت فرمان خلفا و یا سلاطین دیگر حکومت کردند

در سال ۲۵۰ هجری قمری علویان در طبرستان به قدرت رسیدند و از دیگر حکومتهای مهم سادات مرعشی را می توان نام برد که در قرن هشتم و نهم ه.ق در این سرزمین فرمان راندند.در زمان شاه عباس اول صفوی حکومتهای محلی از بین رفت و ایران زیر نظر حکومت مرکزی قرار گرفتموضوعات :
علوم غریبه

دیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

ارسال پیام سریع

شما میتوانید پیام خودرابه ماایمیل کنید مادراسرع وقت به آن در ایمیل شما پاسخ خواهیم داد. باتشکر

پشتیبانی

کلیک برای شروع