no-img
فایل سا

PDFکتاب اتو هیپنوتیزم لسلی . م . لو کرون


فایل سا
فایل های ویژه
اطلاعیه های سایت

ادامه مطلب

PDF
PDFکتاب اتو هیپنوتیزم لسلی . م . لو کرون
امتیاز 3.00 ( 7 رای )
pdf
5مگابایت
📝زبان: فارسی
📜نوع کتاب: تایپی
📖تعداد صفحات: 314
کمیاب و ارزشمند
۶,۰۰۰ تومان
۶,۰۰۰ تومان – خرید

PDFکتاب اتو هیپنوتیزم لسلی . م . لو کرون


✅کتاب ارزشمند اتو هیپنوتیزم

🌀شاخه: متافیزیک

✍️نویسنده: لسلی . م . لو کرون

🗞مترجم: یداللّه همایون فر

📝زبان: فارسی

📜نوع کتاب: چاپی

📖تعداد صفحات: ۳۱۴

📘این کتاب شامل

۱⃣-روانکاوی چیست؟
۲⃣-خودآگاهی
۳⃣-هیپنوتیزم
۴⃣-خواب تلقینی
۵⃣-تماس مستقیم با روان ناآگاه
۶⃣-خود هیپتوتیزم
۷⃣-یوگا و سلامتی شما
۸⃣-معالجات خود درمانی
۹⃣-تنفس عمیق
🔟-معالجه بیماری عاطفی و… می باشد.

 اتو هیپنوتیزم یا خود هیپنوتیزمی  (Self Hypnosis)

جای تردید نیست که هر شخصی نسبت به سنین عمر خود شاید صدها و یا هزارها بار غفلتاً در خواب هیپنوتیزمی فرو رفته و این موضوع هم برای همه ما پیش آمده که اغلب یک حالت خلسه عمیق سراپای وجود ما را فرا گرفته به طوری که خودمان نمی دانیم همان حالت هیپنوتیزم است.

هیپنوتیزم یا خوابگری[۱][۲] شاخه‌ای از علم روانشناسی است که در آن به وسیلهٔ تلقین، شخص در حالت خاصی از هوشیاری قرار می‌گیرد. هیپنوتیزم یا به‌طور دقیقتر موجب تسلط دیگری بر فرد نمی‌شود بلکه دیگری با ضمیر ناخودآگاه آدمی به مکالمه و القای تلقینات می‌پردازد. همهٔ هیپنوزها نحوی خود هیپنوتیزم است و هیپنوتیزور خارجی فقط مامای هیپنوز از درون انسان است و آن را می‌زایاند. همه مکاتب و عرفاً به نحوی با هیپنوز درگیر بوده‌اند. ضمیر ناخودآگاه تنها یک تئوریست که توضیح حقایق روی آن سوار می‌شود. هیپنوتیزور نمی‌تواند هرآنچه دوست داشت به سوژه تلقین کند. هیپنوتیزم یک امر خارق‌العاده نیست؛ و کارایی عجیب و غریب ندارد. اگر هم آثار غریبی داشته باشد در عدهٔ کمی دارد و خیلی قابل تکرار و تأیید نیست بنابراین از منظر علم رسمی پاره‌ای غرایب مشاهده شده در هیپنوز قابل اعتبار و برداشت کلی نیستند. (مبحث شستشوی مغزی البته در این وادی مطرح است ولی میزان پایداری این کارها باید بیشتر ارزیابی شود) هیپنوز خواب نیست. امواج مغزی در این حالت با امواج مغزی حالت خواب در بسیاری موارد فرق می‌کند. از یک منظر هیپنوز با تلقین معمولی هم فرق دارد چرا که مناطقی که بر اثر تلقین تحریک می‌شود با مناطق تحریک شده هنگام هیپنوز متفاوت است. در طی این فرایند، شخص هیپنوتیزور قادر است هر آنچه در نظر دارد به شخص هیپنوتیزم شده القا کند زیرا در این حالت تلقینات هیپنوتیزور به جای حواس بدن عمل می‌کند و ضمیر ناخودآگاه انسان را تحت کنترل خویش قرار می‌دهد.[۳] البته هرآنچه هیپنوتیزور می‌خواهد به هیپنوتیزم شوند تحمیل و تلقین نمی‌شود. هیپنوز جبر ایجاد نمی‌کند.

دکتر گریفیت ویلیامز (Dr.Drifit Williams) استاد دانشگاه راجرز (Rutgers) در مقاله ای با عنوان (Experimental Hypnosis)  این حالت نا به هنگام را شرح داده و می نویسد : «خواب های گویا و یا تخیلات عمیق در بیداری شکلی از هیپنوتیزم در عرصه سبک و گاهی هم در عرصه بسیار عمیق است چنانچه غالباً توجه خود را کاملاً به خواندن کتابی متمرکز می کنیم و یا یک فیلم تلویزیونی را تماشا می کنیم و یا در ضمن انجام وظیفه معمولی به یک حالت از خود بیخودی و خلسه فرو می رویم. (البته باید تأکید کنم که شطرنج بازان بارها و بارها و بیش از مردم عادی دچار خواب هیپنوتیکی می شوند. ح.م) و باید قبول کنیم که این حالت از خود بی خودی و یا خلسه (Trance) پدیده ایست کاملاً عادی و طبیعی»

و حالا به ذکر یک الگوی مهم از صفحه ۲۳۷ کتاب روان شناسی هیپنوتیزم تألیف مرحوم شعبان طاووسی (ملقب به استاد کابوک پدر علم هیپنوتیزم ایران و در ردیف بزرگترین متخصصین هیپنوتیزم حرفه ای جهان) می پردازیم [توضیحات داخل پرانتز از نگارنده است] : «شاید شما هم یاد داشته باشید که در سال ۱۳۵۱ مسابقه شطرنج بین قهرمان جهانی شطرنج شوروی به نام اسپاسکی و فیشر قهرمان شطرنج آمریکا برگزار شد، و این مسابقه سر و صدای زیادی بر پا کرد و حتی جنبه سیاسی به خود گرفت، هیچ کس تصوّر نمی کرد که فیشر بر اسپاسکی پیروز شود و روزنامه کیهان نوشت : که فیشر در بازی شطرنج از هیپنوتیزم استفاده می کند، نکته جالب از نظر علمی این بود که فیشر می بایستی در روی صندلی بخصوصی بنشیند و بازی کند و همه جا هنگام بازی همان صندلی خود را همراه می برد، ممکن است برخی به علت عدم اطلاع این عمل فیشر را حمل بر خرافاتی بودن وی نمایند ولی اینطور نیست بلکه از نقطه نظر علمی داستان این صندلی بسیار جالب است. زیرا این صندلی فکر فیشر را متمرکز می کرده و او را هیپنوتیزم می نموده است و این عمل بدین شکل امکان پذیر است که یا خود را روی همان صندلی هیپنوتیزم می کرده و یا استاد هیپنوتیست او را روی همان صندلی نشانده و چند مرتبه هیپنوتیزم کرده و به وی تلقین نموده که تو هر وقت روی این صندلی بنشینی هیپنوتیزم خواهی شد. در نتیجه صندلی به شکل عامل بازتاب شرطی در آمده بود، نظیر گوجه ترش (چند بار با صدای بلند تکرار کنید : گوجه ترش … خواهید دید که غده های بزاقی دهانتان شروع به ترشح نموده اند! نمونه ای از بازتاب شرطی) و صدای زنگ پاولوف برای ترشح بزاق دهان [مسلماً خوانندگان با ایوان پتروویچ پاولوف روان شناس و فیزیولوژیست روس و آزمایشات معروف او درباره بازتاب شرطی (که نقطه مقابل بازتاب مطلق، ذاتی است) آشنایی دارند. به نظر پاولوف و ادامه دهندگان راه او به خصوص بشترف (Bechterev) پیچیده ترین پدیده های روان شناسی (عادت، اراده و … ) مجموعه ای از انعکاسات مشروط هستند به طوری که بعضی از آن ها می توانند به بازتاب های مطلق، ارثی، تغییر شکل دهند] پس بدین ترتیب از هیپنوتیزم می توان در بازی شطرنج استفاده کرد و ما می دانیم که هنگام هیپنوتیزم اولاً هوش و استعداد خارق العاده می شود، ثانیاً امکان دارد که فکر طرف را نیز خواند»

روان شناس معروف دیوید.ب. فراست معتقد است که :

«قهرمانان بزرگ، قدرت تمرکز فوق العاده ای دارند، به طوری که آنها می توانند وقتی برای اجرای یک مهارت آماده می شوند، کلیه محرک های خارجی را از مد نظر دور کنند و در حالی که مراحل یک مهارت را مرور می کنند، در یک حالت تقریباً ناخودآگاه یا خود هیپنوتیزم به سر می برند»

جدا از استفاده از خود هیپنوتیزم در حین بازی می توان در هنگام مطالعه و تمرین شطرنج نیز از آن استفاده نمود. اگر شما واسطه هیپنوتیکی (Medium) خوبی باشید قابلیت آن را خواهید داشت که در حالت هیپنوتیکی چشم هایتان باز مانده و در عین حال در حالت خلسه عمیق به مطالعه خود ادامه بدهید و در این موقع است که قدرت تمرکز فکر و گیرندگی الهامات و قوه حافظه یا بالاخره نتایجی که از آن بدست می آید در حالت هیپنوتیزم به شدت تقویت می شود.

ذکر یک نمونه دیگر را نیز ضروری می دانم، همان طور که می دانیم فیشر خود را به نشستن روی صندلی شرطی نموده بود. معروف است که کاپابلانکا هم خودکار مخصوصی داشته و همیشه بازی هایش را با آن ثبت می نموده است گاهی نیز صدای یک نواخت و تکرار شونده ای مانند ساعت های شطرنج روسی برای این کار (شرطی شدن) مورد استفاده قرار می گیرد. ولی هم اکنون با به بازار آمدن ساعت های دیجیتالی و بی صدا این امکان از شطرنج بازان گرفته شده است! اما به نظر نگارنده بهترین وسیله برای شرطی شدن (بدون نیاز به وسیله خارجی) تنفس خویش است. مثلاً با تمرین مداوم و هدف دار، سه دم و بازدم عمیق ما را به حالت خلسه فرو می برد …موضوعات :
علوم غریبه
برچسب‌ها :
, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

دیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

ارسال پیام سریع

شما میتوانید پیام خودرابه ماایمیل کنید مادراسرع وقت به آن در ایمیل شما پاسخ خواهیم داد. باتشکر

پشتیبانی

کلیک برای شروع