no-img
فایل سا

کتاب هنر عشق ­ورزیدن نوشته اریک فروم


فایل سا
فایل های ویژه
اطلاعیه های سایت

ادامه مطلب

PDF
کتاب هنر عشق ­ورزیدن نوشته اریک فروم
امتیاز 5.00 ( 1 رای )
pdf
۹/دی/ ۱۳۹۸
7 مگابایت
200 صفحه
زبان کتاب: فارسی
نویسنده :اریک فروم
14 فصل کامل کتاب
۵,۵۰۰ تومان
۵,۵۰۰ تومان – خرید

کتاب هنر عشق ­ورزیدن نوشته اریک فروم


کسى که کتاب هنر عشق ورزیدن اثر اریک فروم، را به امید یافتن دستورالعمل سهل‌الوصولى براى هنر عشق ورزیدن مطالعه کند؛ پس از پایان کتاب متوجه خواهد شد که وقت خود را بیهوده تلف کرده است. برعکس؛ در این کتاب نشان داده خواهد شد که عشق احساسى نیست که هر فرد بى‌اعتنا به سطح رشد و بلوغ خود به سادگى بتواند بدان تسلیم شود.

از داستان‌ «رمئو و ژولیت» گرفته تا داستان‌ «تایتانیک» عشق همیشه مفهومی جذاب و در عین حال مبهم است که معمولا انسان در پیدا کردن ماهیت اصلی آن ناتوان است. در واقع ممکن است ناتوانی انسان در این باشد که آیا عشق تنها واکنشی شیمیایی در مغزاست  یا کششی جسمانی است؟  آیا عشق  پدیده‌ای است که برای به دست آوردن آن نیاز به جادو و نیروهای اسرارآمیز داریم؟ واقعیت این است که انسان برای به دست آوردن عشق  واقعی تنها کافی است راه‌های چگونگی عشق‌ورزیدن را یاد بگیرد.

اریک فروم در کتاب  هنر عشق ورزیدن از چگونگی و چرایی عشق ورزیدن صحبت می‌کند. فروم توضیح می‌دهد که عشق رویایی و رمانتیک ، حسی است که وجود انسان در عالم واقع به آن گره خورده است و هستی انسان تنها با عشق واقعی است که معنا می‌شود.

درباره کتاب هنر عشق ورزیدن

کتاب هنر عشق ورزیدن کتابی است درباره اینکه چطور باید عشق ورزیدن را به عنوان یک هنر یاد بگیریم؟ نویسنده در شروع تاکید می‌کند که اول از هرچیز خوانندگان باید بدانند که عشق‌ورزی هم مثل زیستن یک هنر است. و برای یادگیری این هنر باید همان راهی را پیش بگیریم که برای یادگیری هنرهای دیگری مثل موسیقی، نقاشی، نجاری، یا هنر طبابت و حتی مهندسی انتخاب کرده‌ایم.

کتاب هنر عشق ورزیدن برای کسانی که دنبال دستورالعمل‌های ساده و عملی برای عشق‌ورزیدن هستند مناسب نیست چراکه اریک فروم نویسنده‌ی کتاب، نگاه هنرمندانه‌تری به نحوه عشق‌ورزی دارد. او در کتاب هنر عشق ورزیدن مهارت و توانایی عشق ورزیدن را تقویت و درعین‌حال با اصول دقیق می‌آموزد. فروم در این کتاب با بیان ساده و روان مفاهیم را توضیح می‌دهد پرا که معتقد است بسیاری از جوامع روز به‌روز بسیاری از ایده‌ال‌ها و ارزش‌های خود را از دست می‌دهند و آن‌چه ما از عشق می‌شناسیم در حقیقت تعریف درست عشق نیست.

فروم با دیدگاهی روانکاوانه اشکال مختلف عشق را معرفی می‌کند (عشق مادرانه، عشق پدرانه، عشق به جنس مخالف، عشق به خود و خدا) و به خطراتی که جامعه سرمایه‌داری برای عشق ایجاد می‌کند هم اشاره می‌کند. کتاب هنر عشق ورزیدن خواننده را متقاعد می‌کند که برای دست‌یابی به مهارت عشق ورزیدن اول از هرچیز شخص باید در جهت تکامل شخصیت خود بکوشد تا به تعالی و جهتی سازنده برای یادگیری این استعداد برسد.

با این‌که ۵۰ سال از مرگ اریک فروم  گذشته است اما کتاب هنر عشق ورزیدن برای کسانی که دوست دارند بدانند، هنوز هم خواندنی و کاربردی است.

خلاصه‌ای از کتاب هنر عشق ورزیدن

کتاب هنر عشق ورزیدن The Art Of Loving چهار فصل دارد. عنوان فصل‌های کتاب به ترتیب «آیا عشق، هنر است؟»، «تئوری عشق»، «عشق و فروپاشی آن در جامعه‌ی غربی معاصر» و «تمرین عشق» هستند.

اریک فروم در این کتاب نگاهی اجمالی بر تئوری عشق و دغدغه‌های انسان معاصر با گستره و اهمیت آن دارد. او در بخش اول کتاب تاکید دارد که انسان می‌تواند با یادگیری هنر عشق‌ورزیدن ابتدا باید به دانش تئوری دست پیدا کرد و بعد با تمرین و ممارست آن را به مرحله عمل رساند. او در ادامه توضیح می‌دهد : «اما در کنار یادگیری نظری و تمرین یک عامل سوم هم هست که برای استاد شدن در زمینهی هنر ضروری است. استاد باید تسلط هر چه بیشتر بر هنرش را دغدغه‌ی نهایی خود بداند و در دنیا، چیزی نباشد که برای او مهم‌تر از آن هنر باشد. این نکته در مورد موسیقی، پزشکی و نجاری و عشق صدق می‌کند» و در ادامه گام‌های لازم برای کسب مهارت در هنر عشق‌ورزی را بیان می‌کند.

در بخش دوم فروم انواع عشق را در بخش‌های «عشق والدین و کودک» همان عشق  پدر و مادر و فرزند، «معشوقه‌ها»، «عشق برادرانه»، «عشق مادری»، «عشق شهوانی» یا جنسی، «عشق به خود» و «عشق به خدا»  جداگانه توضیح می‌دهد. نویسنده در ادامه‌ی توضیحات خود در این بخش بیان می‌کند که وقتی این ملاحظات را در نظر می‌گیریم ممکن است به این نتیجه برسیم که عشق، کاملا عملی ارادی است و باپذیرش تعهد و مسئولیت همراه است و اینکه طرفین عشق چه کسی هستند این واقعیت را تغیر نمی‌دهد. وقتی ازدواج سر گرفت، یا ارده آزاد طرفین است که بقا و استمرار آن را تضمین می‌کند و دیگر فرق نمی‌کند که ازدواج نتیجه‌ی تصمیم دیگران بوده است یا نتیجه‌ی تصمیم فردی.

بخش سوم با عنوان «عشق و فروپاشی آن در جامعه‌ی غربی معاصر» این موضوع را مطرح می‌کند که: «عشق ظرفیتی است که در شخصیت بالغ و مولد شکل می‌گیرد با این همه توانایی عشق‌ورزی فردی که در فلانفرهنگ زندگی می‌کند به تاثیری که آن فرهنگ روی شخصیت یک انسان معمولی می‌گذارد بستگی دارد» و در ادامه توضیح می‌دهد که آیا ساختار اجتماعی تمدن غربی و روح برآمده از آن برای رشد عشق مساعد است یا نه.

اریک فروم در بخش پایانی کتاب «تمرین عشق» بیان می‌کند که حالا بعد از یادگیری تئوری‌ها باید با تمرین و ممارست عشق‌ورزی را یاد گرفت. او ضمن تاکید بر این موضوع که یادگیری هر هنری حتی عشق‌ورزی نیاز به اصل‌هایی دارد. او نظم، صبر، تمرکز و ایمان را لازمه‌ی تمرین می‌داند.

درباره اریک فروم نویسنده کتاب هنر عشق ورزیدن

اریک فروم Erich Frommیکی از بزرگان مکتب روانشناسی اومانیستی روانکاو و فیلسوف اجتماعی است که بسیار تلاش کرد تا روانشناسی «زیگموند فروید» را بررسی و ارزیابی کند. او ابتدا از پیروان مکتب فروید بود اما بعدها منتقد او شد.

فروم در سال ۱۹۰۰ در آلمان در شهر «فرانکفورت» متولد شد و تحصیلات خود را در سال ۱۹۲۷ در رشته‌ی روانکاوی دانشگاه «برلین» تکمیل کرد و بعد از آن بین سال‌های ۱۹۲۹ تا ۱۹۳۲ به‌عنوان استاد روانشناسی در دانشکده علوم اجتماعی شهر فرانکفورت تدریس کرد. فروم یکی از روانشناسان مطرحی است که در طول جنگ جهانی دوم زمانی که نازی‌ها در آلمان به قدرت رسیده بودند به آمریکا سفر کرد و در دانشگاه‌های معتبر آمریکا مثل دانشگاه‌های معتبر «نیویورک»و «کلمبیا»   روانشناسی تدریس می‌کرد.

بر اساس دیدگاه فروم «هر انسانى ـ خواه مقدس باشد یا جانى ـ تمامى انسانیت را درون خود دارد و بین آن‌ها هیچ تفاوتى نیست». درواقع این دیدگاه یکى از مفاد پانزده ‏گانه‏‌ای بود که گروهى از اندیشمندان اومانیست در سال ۱۹۳۳ در بیانیه اول خود امضا کردند و طبق بند هفتم آن به این موضوع که «دین، دربردارنده فعالیت‏ها، اهداف و تجربیاتى است که به لحاظ انسانى اهمیت دارد» پایبند شدند.

اریک فروم با تحقیقات و پژوهش‌های خود در حوزه روانشناسی اجتماعی و فرهنگی ـ فلسفی روانشناسی از منتقدان فروید بود.

فروم درزمینه‌ی عشق و تأثیرات روان‌شناختی آن تحقیقات و پژوهش‌هایی انجام داد و یکی از روانشناسانی است که تئوری‌های قدرتمند و تحلیل‌های روان‌شناختی را درباره‌ی عشق مطرح کرده است. او در کتاب هنر عشق ورزیدن چهار مؤلفه و عنصر که در همه‌ی اشکال کامل عشق مشترک است را بیان می‌کند؛ و این نکته را ذکر می‌کند که: «علت اینکه می‌گویند در عالم عشق هیچ نکته آموختنی وجود ندارد این است که مردم گمان می‌کنند که مشکل عشق مشکل معشوق است و نه مشکل استعداد. مردم‌دوست داشتن را ساده می‌انگارند و برآنند که مسئله تنها پیدا کردن یک معشوق مناسب یا محبوب دیگران بودن است. هیچ فعالیتی، هیچ کار مهمی وجود ندارد که مانند عشق با چنین امیدها و آرزوهای فراوان شروع شود و بدین‌سان به شکست بینجامد».

اریک فروم کتاب هنر عشق ورزیدن را در سال ۱۹۵۶ منتشر کرد. این کتاب بعد از انتشار بسیار محبوب شد و چندین میلیون نسخه از آن در سراسر جهان به فروش رفت. نکته‌ی جالب درباره‌ی این کتاب این است که باوجود این‌که بیش‌از چند دهه از انتشار آن می‌گذرد اما همچنان کتاب هنر عشق ورزیدن به زبان‌های مختلف ترجمه و منتشر می‌شود.

اغلب آثار اریک فروم در ایران ترجمه شده است که از میان آن‌ها می‌توان به کتاب‌های: «انسان برای خویشتن»، «گریز از آزادی»، «روانکاوی دین»، «هنر بودن»، «رسالت زیگموند فروید»، «هنر گوش دادن»، «سرشت راستین انسان»، «جزم‌اندیشی مسیحی» و «فراسوی زنجیرهای پندار» اشاره کرد.

فروم بعد از سال‌ها تحلیل و بررسی موشکافانه در جامعه و با تکیه بر دیدگاه‌های فلسفی خود توانست تئوری‌های ارزشمندی را به جامعه روانشناسی ارائه کند. او در سال ۱۹۸۰ در کشور سوئیس از دنیا رفت؛ اما اندیشه‌های او برای نسل‌های بعد ماندگار شد.

معرفی کتاب هنر عشق ورزیدن

 

کتاب هنر عشق ورزیدن (The Art Of Loving) قصد دارد خواننده را متقاعد کند که باید با جدیت بسیار براى تکامل کل شخصیت خود بکوشد تا به تعیین جهت سازنده‌اى دست یابد و الا همه کوشش‌هاى او براى عشق ورزیدن بى‌نتیجه خواهد ماند. زیرا بدون عشق ورزیدن به همسایه و بدون فروتنى راستین، شهامت، ایمان و انضباط، برخوردارى از یک عشق فردى حقیقى امکان‌ناپذیر است. در فرهنگ‌هایى که صفات فوق کمیاب است، به ناچار دستیابى به استعداد عشق ورزیدن نیز دست‌آورد نادرى است. و با اینکه هر کس مى‌تواند از خود بپرسد که به راستى چند نفر ایثارکننده عشق واقعى را مى‌شناسد.

دکتر اریک فروم (Erich Fromm) مى‌گوید: «عشق تنها جواب عاقلانه و رضایت‌بخش به معماى هستى انسان است.» لذا، اکثر ما قادر نیستیم که استعدادهاى خود را تا سطحى که عشق واقعى به حساب مى‌آید؛ پرورش دهیم، عشقى آمیخته از بلوغ، خودشناسى، شهامت و شجاعت. او علاوه بر بررسى عشق رمانتیک که هاله‌اى از مفاهیم غلط آن را فرا گرفته است؛ عشق را از همه جهات مورد مطالعه قرار داده و عشق بین والدین و فرزندان، عشق برادرانه، عشق جنسى، عشق به خویشتن و عشق به خدا را بررسى مى‌کند. او مى‌گوید آموختن هنر عشق ورزیدن، مانند هنرهاى دیگر نیاز به تمرین و تمرکز دارد.

کتاب فروم پر از عقاید و افکار بحث‌انگیز و بى‌سابقه و حقایق عریان بسیارى است که جامعه معاصر و موانعى را که این جامعه بین افراد و دستیابى آن‌ها به عشق ایجاد مى‌کند، مورد تحقیق قرار مى‌دهد. دکتر فروم مردى است با دانشى بسیار وسیع و استعداد او در این است که مى‌تواند موضوعات بسیار پیچیده را به شیوه‌اى زنده، انسانى و فوق‌العاده جالب بنویسد.

در بخشی از کتاب می‌خوانیم:
آیا عشق ورزیدن هنر محسوب مى‌شود؟ اگر قبول کنیم که چنین است؛ در نتیجه حصول به آن احتیاج به دانش و کوشش دارد و یا اینکه عشق احساس مطبوعى است که تجربه آن فقط به اقبال آدمى بستگى دارد و تنها آن‌کس که خوش اقبال است «عاشق مى‌شود»؟ اساس این کتاب کوچک بر قضیه نخست استوار است، حال آنکه بى‌تردید امروزه بیشتر مردم به قضیه دوم اعتقاد دارند.

فهرست مطالب

اشاره
پیش‌گفتار
فصل اول: آیا عشق ورزیدن هنر است؟
فصل دوم: تئورى عشق
۱٫ عشق، پاسخى به معماى وجود انسان
۲٫ عشق پدر و مادر و فرزند
۳٫ معشوق‌ها
الف) عشق برادرانه
ب) عشق مادرانه
پ) عشق جنسى
ت) عشق به خود
ث) عشق به خدا
فصل سوم: عشق و انحطاط آن در جامعه معاصر غرب
فصل چهارم: تمرین عشق

.برچسب‌ها :
, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

دیدگاه ها


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط سریع

شما میتوانید پیام خودرابه ماایمیل کنید مادراسرع وقت به آن در ایمیل شما پاسخ خواهیم داد. باتشکر

پشتیبانی

کلیک برای شروع